ФОРТЕПІАНО
 
Фортепіанні традиції минулого зберігають свої традиції і в наші часи: прагнення до створення професійної школи, об’єднання традицій і сучасної педагогіки, передача досвіду молодим поколінням, виховування професійних музикантів та підвищення рівня загальної культури на просторах рідного міста та своєї країни.
Відділ спеціального фортепіано – це найстаріший відділ Миколаївського фахового коледжу музичного мистецтва, якій існує з самого початку, як було засновано наш учбовий заклад у 1900 році. Першим директором Миколаївського імператорського музичного училища, як тоді називався наш коледж, був піаніст і диригент Л.О.Щедрін – випускник Санкт-Петербурзької консерваторії.
Лариса Левонівна Єсіна очолювала відділ більш, як 30 років: з 1966 по 1999 роки. Вона навчалася в Одесі у видатного викладача – Могилевської Серафіми Леонідівни у музичній школі ім.П.С.Столярського та консерваторії ім. А.В.Нежданової. Протягом свого творчого життя вона продовжує традиції школи Генриха Нейгауза, в класі якого навчалася її педагог – С.Л.Могилевська, створює високопрофесійну атмосферу в галузі саме музичної педагогіки, її учні працюють як піаністи-педагоги в багатьох країнах світу: США, Португалії, Ізраілі, Німеччині, Голландії, а також у рідному Миколаївському фаховому коледжі музичного мистецтва – Парамоненко Н.І., Матвєєва М.В., Нікіфоров В.О., Голованов С.В., Смірнов Д.В.
Л.Л.Єсіна працює у нашому закладі більш 50 років, і майже кожного року вона виступає з сольними програмами у різних залах нашого міста, також, як концертмейстер...
З 1999 року на посаді Голови предметно-циклової комісії працював Володимир Михайлович Хохлов. Його метою визначалося створення в Миколаївській області умов для підвищення рівня професійної підготовки учнів ДМШ, майбутніх абітурієнтів, які хочуть вступити в музичний коледж. Випускники його класу працюють в Канаді, Німеччині, Китаї, Болгарії, а також у Національної музичної академії України ім.П.І.Чайковського.
Випускниця нашого навчального закладу, Крутікова (Прокіна) Ольга, яка почала свій піаністичний шлях в 6 років в класі викладача Матвєєвої М.В.,після завершення навчання у коледжі, а потім магістратури та аспірантури у Національній музичній академії ім. А.В.Нежданової, тепер й сама працює в якості викладача МФКММ, виховує маленьких музикантів, які в подальшому навіть стають лауреатами дитячих фортепіанних конкурсів.
Так продовжуються традиції, передача досвіду від покоління до покоління.
Фесенко Людмила Василівна закінчила музичну школу ім. Н.А. Римського-Корсакова та музичне училище в Миколаєві, а після завершення у 1970 році навчання в Одеській консерваторії ім. А.В.Нежданової, знов повернулася у рідне місто, у наш навчальний заклад, в якому не тільки викладає спец.клас фортепіано, а й очолює відділ камерного ансамблю з 1975р. Захоплення камерною музикою внесло значний вплив в її концертну діяльність: у складі камерного ансамблю разом зі Завьяловим В.М., Терентьєвим В.Л., Сатановським А.С., Михайловим А.А. вона багато років виступала з різноманітними програмами.
Більш 30 років Л.В.Фесенко закінчила музичну школу ім. Н.А. Римського-Корсакова та музичне училище в Миколаєві, а після завершення у 1970 році навчання в Одеській консерваторії ім. А.В.Нежданової, знов повернулася у рідне місто, у наш на, в якому не тільки викладає спец.клас фортепіано, а й очолює відділ камерного ансамблю з 1975 р. Захоплення камерною музикою внесло значний вплив в її концертну діяльність: у складі камерного ансамблю разом зі Завьяловим В.М., Терентьєвим В.Л., Сатановським А.С., Михайловим А.А. вона багато років виступала з різноманітними програмами. Більш 30 років Л.В.Фесенко працювала у Миколаївському муніципальному камерному оркестрі, як піаністка. За свої роки сумлінної праці в класі спеціального фортепіано вона випустила у музичне життя більш 80 студентів. Її студенти – випускники працюють в багатьох країнах світу, а деякі з них – у Миколаївському фаховому коледжі музичного мистецтва: Мальцева Н.С., Драго А.Є., Варфоломєєва О.О.
Н.С. Грузіна також випускниця дитячої школи ім. М.А.Римського-Корсакова та музичного училища в м. Миколаєві, а потім Одеської консерваторії ім. А.В.Нежданової. Вона працює на відділі спеціального фортепіано з початку 70х років минулого століття. Педагогічну діяльність вона завжди поєднувала з виконавською та концертмейстерською працею, як соліст неодноразово виступала з різними оркестрами: камерним, народним, симфонічним.
Наталья Степанівна неодноразово отримувала високі нагороди, як найкращий концертмейстер, на різноманітних конкурсах, фестивалях, творчих звітах Миколаївської області у м.Київ. Двічі вона була концертмейстером Народного артиста А.Соловьяненка під час його виступу в Миколаєві, також – концертмейстером народних артистів: Д. Петриненка і М.Огренича, а на останньому курсі музичного училища їй пощастило виступити у якості концертмейстера з великим віолончелістом М.Ростроповичем.
Зараз Н.С. Грузіна є викладачем відділу спеціального фортепіано, продовжує виховувати юних музикантів і прививати їм любов до музикування.
Фесенко зі студентками Р.Неміровською та М.Швець.
Грузіна та її учениця
Грузіна та Фесенко
Синенко Людмила Іванівна працює на нашому відділі як викладач та концертмейстер з 1973 року після завершення навчання в Одеській державній консерваторії ім. А.В.Нежданової. За роки роботи виховала велику кількість учнів, багато з яких в подальшому отримали вищу освіту у вищих навчальних закладах України, а також Ізраїля. Випускники класу Синенко Л.І. працюють в музичних школах Миколаєва, в нашому коледжі, у різних містах України та інших країнах світу: Німеччині, Ізраїлі, Росії, США.
Найкращі студенти Л.І.Синенко отримували звання лауреатів конкурсів та фестивалів у м.Миколаєві та інших містах України. А її вихованець Олександр Черно став Лауреатом обласної премії ім. М. Аркаса. Ще один вихованець Людмили Іванівни: Олександр Кальман реалізував свої здібності та знання, як піаніст та композитор, і навіть вийшов до фіналу конкурсу композиторів ICM-2019, який відбувся в м. Києві.
Л.І. Синенко та О. Кальман
Корженко Лариса Петрівна – лауреат Всеукраїнського конкурса піаністів у м. Київ. Вона закінчила Київську консерваторію по класу видатного викладача, піаніста, професора В.В.Топіліна. В МФКММ працює на відділі спеціального фортепіано. Серед її випускників Тетяна Ярова – член спілки композиторів України, Заслужений діяч мистецтв; Наталья Ревенко – кандидат мистецтвознавства, викладач Університету ім. Сухомлинського. На відділі Л.П.Корженко викладає спец.клас фортепіано та фортепіанний ансамбль.
Антонова С.О. музичне виховання отримала у Одеській спеціальній музичній школі ім..П.Столярського та Одеській консерваторії ім. А.В.Нежданової в класі доцента Алексєєва О.С. Все своє творче життя продовжувала виконавську діяльність в якості солістки та концертмейстера Миколаївської обласної філармонії, гастролювала різними містами України із сольними програмами та як солістка симфонічного оркестру, приймала участь у Першому міжнародному конкурсі ім. О.М.Скрябіна у Москві у 1995 році.
Нікіфоров В.О. - випускник нашого навчального закладу по класу фортепіано Єсіної Л.Л. та Одеської державної консерваторії ім. А.В. Нежданової в класі професора Гінзбург Л.Н. Лауреат конкурсів піаністів в м. Тирасполь (Молдова), та м. Кропивницький (Україна). Працює у МФКММ з 1994 року на відділі спеціального фортепіано, успішно поєднує педагогічну роботу з виконавською, та роботою в оркестрі.
На святкуванні 100-річчя коледжу він виконував з оркестром Концерт №1 П.І.Чайковського.
Два його випускника працюють в Миколаївському фаховому коледжі музичного мистецтва – Кадиков С. та Каратай А.
Нині предметно-циклову комісію відділу спеціального фортепіано МФКММ очолює Матвєєва М.В. , вона також є старшим консультантом школи педагогічної практики. Випускниця Миколаївського державного музичного училища по класу фортепіано Єсіної Л.Л. а потім Одеської державної консерваторії ім. А.В.Нежданової по класу Могилевської Серафими Леонідівни, вона продовжує традиції Г.Нейгауза і свого професора Могилевської С.Л., працює на відділі спеціального фортепіано і також є Лауреатом премії «На Благо миру» у номінації Поезія – автором двох поетичних збірок і літературної версії «Дитячого альбому» П.І.Чайковського.
 
КОНЦЕРТМЕЙСТЕРСТВО
 
Педагогічний колектив складається з відданих справі, творчих, досвідчених фахівців, які поєднують педагогічну та концертмейстерську діяльність, що допомагає їм передавати секрети концертмейстерської майстерності «з рук в руки».
Щорічно викладачі виступають на Всеукраїнських та міжнародних конкурсах молодих виконавців, як концертмейстери, отримуючи дипломи, подяки, почесні грамоти. У традиціях відділу – концертні виступи викладачів: сольні номери, акомпанування, фортепіанні дуети. Педагоги турбуються про здобуття у починаючих концертмейстерів естрадного досвіду, «смаку» до концертмейстерської професії.
Щорічно відбуваються звітні концерти відділу, студенти приймають участь в обласних конкурсах ДМШ у якості концертмейстерів школи педпрактики. На відділі виникає задум виступів, де соліст та концертмейстер – студенти. Здійснюються цікаві проекти сумісно з відділами хорового диригування та сольного співу, беззмінним художнім керівником та організатором яких є Дегтярьова С.Д. Це Музичні календарі з нагоди відзначення ювілейних дат видатних українських та світових композиторів (М.Лисенко, Й.Брамс, Ф.Мендельсон та інші), концертна постановка опери С.Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм», цикл концертів «По сторінках опер» (2009 р.), «Запрошення в оперу») (2014 р.), «Пісні народів світу» (2015 р.), «Вечір романсів» (2018 р.). Студенти із задоволенням приймають участь у таких концертах. Їх творча ініціатива та яскраві виступи – результат кропіткої плідної роботи, великих зусиль викладачів-ентузіастів Парамоненко Н.І., Шукліної О.О., Раковської В.Л., Бондаренко Т.П., Третьякової Т.А., Бабодій О.П., Беляєвої І.Б., Кравецької А.В., Мальцевої Н.С.
З ініціативи та при участі викладачів відділу сумісно з Обласним методичним кабінетом проведено курси підвищення кваліфікації для концертмейстерів ДМШ міста та області з колом питань специфіки акомпанування різним інструментам та дитячому голосу. На відділі працюють ветерани Агєєв В.Т. та Раковська В.Л. Остання довгі роки працювала концертмейстером у вокальному класі, а зараз веде плідну методичну роботу, передає досвід молодим колегам-сумісникам та викладачам ДМШ міста та області.
Раковська В.Л.
Агєєв В.Т.
На запрошення Н.С.Мальцевої відбулися творчі зустрічі та Майстер-класи Заслуженої артистки України, доцента кафедри конц.класу ОНМА ім.А.В.Нежданової Марини Кичерської та Заслуженої артистки України, доцента кафедри сольного співу ОНМА ім.А.В.Нежданової Віоли Демидової.
Активну просвітницьку роботу в місті та області проводить А.В.Кравецька, підтримуючи тісний творчий зв’язок з оперно-вокальною студією ОПК, якою керує А.О.Сорочан – один з провідних ілюстраторів-вокалістів відділу.
Деякі колишні студенти зараз працюють поряд зі своїми вчителями вже як колеги: Никифоров В. (вчився у Третьякової Т.А.), Голованов С. (викл. Бабодій О.П.), Кадиков С. та Варфоломєєва О. (викл. Мальцева Н.С.), Кравецька А.В. (викл. Агєєв В.Т.), Драго А.Є. (викл. Бондаренко Т.П.), Грищенко О. (викл. Раковська В.Л.).
Так зберігаються та продовжуються традиції закладені ще в далекі 20-ті роки минулого століття.